» » Czym się różnią 7- i 13-biegunowe wiązki do haków holowniczych?

Wyszukaj hak

Kontakt

  • DOBREHAKI.PL
    al. M.B. Fatimskiej 16, Tarnów
    NIP: 7441462383
  • E-mail:info@dobrehaki.pl
  • Telefon:+48 727 001 104
  • Obsługa sklepu dostępna:pn-pt 8:00-17:00 sob 8:00 -13:00
Prezent - Dobrehaki.pl

Czym się różnią 7- i 13-biegunowe wiązki do haków holowniczych?

Data dodania: 20-02-2017

Wiadomo, że kiedy już mamy hak holowniczy zamontowany w swoim aucie oraz jest przyczepa, którą chcemy holować, to jeszcze należy zapewnić między nimi odpowiednie połączenie elektryczne. Konieczne jest w tym celu dokupienie do haka holowniczego wiązki elektrycznej, którą montuje się zazwyczaj w trakcie montażu haka. Przez tyle lat sprzedaży haków holowniczych może raz klient nie chciał wiązki do haka, dlaczego? Twierdził, że on nie będzie holował żadnej przyczepy a hak jest mu potrzebny tylko do przewozu rowerów na bagażniku nożycowym, który własnych świateł nie posiada. Można i tak, jedna to była decyzja bez sensu. 

Przewożąc rowery na haku holowniczym często zasłaniają one światła samochodu i warto stosować dodatkową tablicę świetlną, która zapewni maksymalne bezpieczeństwo. Platformy na rowery z reguły mają własne oświetlenie i montaż wiązki do haka jest oczywisty.

 

Czym się różnią wiązki do haków 7- i 13-biegunowe?


Rynek wiązek elektrycznych przedstawia bardzo bogatą ofertę. W DobreHaki.pl wybraliśmy dla Was najlepsze sprawdzone rozwiązania. Do wyboru mamy wiązki 7 oraz 13-pinowe, uniwersalne oraz dedykowane. Dobór odpowiedniej wiązki zależy od tego, co holujemy lub jaki bagażnik wozimy. Na początek zastanówmy się nad podstawowym pytaniem: czym się różnią wiązki do haków 7- i 13-biegunowe?

Możliwości holownicze samochodu są duże. Na haku możemy doczepić małą przyczepkę (do 750 kg), ale również kemping. Na kuli haka zamontować również można bagażnik rowerowy.  Wymaga to jednak zamontowania instalacji elektrycznej, która będzie obsługiwała światła oraz dodatkowe funkcje naszej przyczepy lub bagażnika.
 

Wymagania co do gniazda przyczepy wynikające z ustawy

 

Rodzaj gniazda w Polsce przed rokiem 2009 mógł być zarówno 7 jak i 13pin, jednak aktualnie wszystkie produkowane przyczepy o DMC (dopuszczalna masa całkowita) większym niż 750 kg muszą posiadać światło cofania, a co za tym idzie wchodzimy w standard 13 biegunowy, bo tylko on ma pin odpowiedzialny na cofanie (R- Reverse):
alt
 

Gniazdo haka holowniczego 7 biegunowe


gniazdo haka holowniczego 7 biegunowe

 

Do obsługi lekkiej przyczepy (do 750 kg) wystarczy zestaw 7-biegunowy z 7 przewodami taki jak znany UNI7. Taki zestaw obsługuje podstawowe światła takie jak: stop, kierunkowskazy oraz światła pozycyjne. Warto dodać, że UNI7 nie posiada modułu elektronicznego, więc nie jest przeznaczony do nowszych samochodów, które tego modułu wymagają. W razie pytań kierujcie je na info@dobrehaki.pl - jesteśmy w stanie sprawdzić, czy Twój samochód musi mieć moduł, czy nie.
 

Gniazdo haka holowniczego 13 biegunowe

 

gniazdo haka holowniczego 13 biegunowe

Dla obsługi światła stopu, kierunkowskazów, świateł pozycyjnych oraz światła cofania służy zestaw elektryczny UNI8 czyli wiązka haka 13-pinowa z 8 przewodami.
 

Bardziej rozbudowana jest UNI13, czyli wiązka haka 13-pin z 12 przewodami (zgodnie z normą jeden pin jest pusty) obsługuje światła stopu, kierunkowskazu, pozycyjne, światło cofania, ponadto ma możliwość ładowania akumulatora przyczepy kempingowej oraz przewód stałego plusa umożliwiający np. podpięcie lodówki w kempingu. Zestawy 13-pinowe umożliwiają podłączenie platformy rowerowej wyposażonej w światło cofania.
 

Zatem podstawowe różnice między 7-pin a 13-pin...

 

Jak wynika z powyższych przykładów wiązki 7-pinowe różnią się od 13-pinowych przede wszystkim liczbą przewodów oraz liczbą biegunów w gnieździe instalacji. Zezwala to na obsługę różnych pakietów elektryki naszej przyczepy lub bagażnika. W naszego doświadczenia wiemy, że warto montować już wiązki z gniazdem 13 biegunowym, bo wtedy mamy pewność, że nic w przyszłości nas nie zaskoczy. Adapter, czyli przejściówka z 13 na 7-pin jest relatywnie tania i dzięki niej podłączymy każdą wtyczkę przyczepy czy bagażnika. 
 

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy zakupie wiązki haka?

 

Warto nadmienić, że dobrej jakości wiązki 7 oraz 13-pinowe charakteryzują się długością kabli ok. 2 metrów, co zapewnia wystarczającą długość w trakcie montażu. Przewody również powinny być rozdzielone na dwie wiązki umożliwiające podpięcie do obu stron w samochodzie. Również grubość kabli ma znaczenie - te lepszej jakości mają solidniejsze przewody. Dobry model wiązki elektrycznej zawiera gniazdo podłączone do kabli, zabezpieczone olejoodporną uszczelką, co ułatwia montaż, gdyż wystarczy tylko wpiąć się do instalacji samochodu. Wiązka posiadająca wszystkie te wyróżniki to warty zakupu produkt.
 

Ofertę dobrych wiązek elektrycznych oraz pomoc w wyborze odpowiedniej wiązki znajdziesz w profesjonalnych sklepach, także u nas. W razie pytań skontaktuj się z nami lub zajrzyj na nasz Katalog Wiązek Uniwersalnych do Haków.

Dziękujemy!

Team DobreHaki.pl
info@dobrehaki.pl

Przejdź do strony głównej