DobreHaki.pl
 • Znajdź hak holowniczy
 • Zaloguj się
 • Zarejestruj się
 • Koszyk - haki holownicze
727 001 104
727 001 105
1 » 2 » Kiedy wiązka haka holowniczego musi mieć moduł? Czy Twoje auto go wymaga?3

Wyszukaj hak

Kontakt

 • DOBREHAKI.PL
  al. M.B. Fatimskiej 16, Tarnów
  NIP: 7441462383
 • E-mail:info@dobrehaki.pl
 • Telefon:727 001 104
  727 001 105
 • Obsługa sklepu dostępna:pn-pt 8:00-17:00 sob 8:00 -13:00

Opinie o sklepie

Opinie o produktach

Kiedy wiązka haka holowniczego musi mieć moduł? Czy Twoje auto go wymaga?

Data dodania: 17-11-2017

"Czy do mojego samochodu wymagany jest moduł elektroniczny?" - w sklepach oferujących haki holownicze pytanie to pada niemal przy każdej rozmowie z klientem. Dlatego też tematu tego nie mogło zabraknąć w naszej bazie informacyjnej. Wybór haka holowniczego nie nastręcza tak wielu trudności, co zakup wiązki elektrycznej. W tym pierwszym przypadku wystarczy wiedzieć, jaki ma się samochód oraz jakim typem haka jesteśmy zainteresowani (z kulą przykręcaną / wypinaną automatycznie / montowaną pionowo / montowaną poziomo). Jeśli chodzi o wiązkę - by nasz wybór okazał się trafiony - trzeba wiedzieć nieco więcej. Jeśli nie chcesz się zbytnio zagłębiać w temat, skontaktuj się z nami, a my z chęcią odpowiemy na powyższe pytanie. Jeśli jednak należysz do osób dociekliwych, zachęcamy do lektury dalszej części tego artykułu.

Kiedy obowiązkowo trzeba zastosować wiązkę haka z modułem?

Wiązka elektryczna wyposażona w moduł elektroniczny jest koniecznością w przypadku samochodów z bardziej rozbudowaną elektroniką. Mają ją niektóre starsze auta oraz zdecydowana większość nowszych pojazdów. Jeśli nasz samochód posiada elektroniczny system kontroli świateł (tzw. Check-Control) lub jego elektryka zbudowana jest w oparciu o magistralę CAN-BUS, zastosowanie wiązki z modułem jest obowiązkowe. Zainstalowanie wiązki bez modułu w samochodzie, który tego wymaga, w najlepszym wypadku może się zakończyć brakiem oświetlenia na przyczepie/platformie rowerowej, w najgorszym - poważnym uszkodzeniem elektryki pojazdu.

moduł haka holowniczego

Magistrala CAN i moduł haka holowniczego

Jak wspomniano wcześniej w tym przypadku musimy zastosować moduł przy haku. CAN-BUS to bardzo nowoczesne rozwiązanie - jest to szeregowa magistrala komunikacyjna stosowana w samochodach produkowanych po 2005 roku. Jest to jest to swoistego rodzaju system operacyjny naszego pojazdu. Charakteryzuje się dużą niezawodnością i odpornością na zakłócenia. Zastosowanie tego rozwiązania umożliwiło odchudzenie pojazdów ze zbędnych przewodów.

Czy muszę zastosować wiązkę z modułem, gdy mój samochód posiada czujniki parkowania?

Jeśli twój samochód posiada rozbudowaną elektronikę (warunki jak w punkcie powyżej), bez względu na to, czy masz wspomniane czujniki, czy nie, powinieneś zdecydować się na wybór wiązki z modułem. W tym przypadku jest to rozwiązanie obligatoryjne! Z kolei jeśli konstrukcja elektryczna pojazdu nie wymaga zastosowania modułu, a w pojeździe zostały zamontowane czujniki parkowania, można to zrobić, lecz nie jest to konieczność. Co dzięki temu zyskasz? Niektóre wiązki z modułem zapewniają opcję dezaktywacji wspomnianych czujników. Dzięki temu parktronic w trakcie manewru cofania nie będzie traktował przyczepy jak przeszkodę.

wiązka haka holowniczego z modułem

Czy mogę zastosować wiązkę z modułem, jeśli mój samochód tego nie wymaga?

Jak najbardziej! Zastosowanie wiązki z modułem odciąży układ elektryczny naszego pojazdu. Moduł posiada niezależne zasilanie. Z przewodów elektrycznych, do których zostanie podpięty, będzie pobierał jedynie sygnały. W trakcie większego obciążenia elektryki światła przyczepy nie będą przygasać, co zdarzyć się może (i sporadycznie się zdarza) w przypadku wiązek bez-modułowych.

Jak samodzielnie sprawdzić, czy muszę zastosować wiązkę z modułem?

Jeśli na desce rozdzielczej wyświetla nam się informacja mówiąca o uszkodzeniu żarówki, będziemy potrzebować wiązki z modułem. Można to sprawdzić przez odłączenie na przykład żarówki stopu. System sprawdzający wykaże wtedy błąd - brak obciążenia obwodu oznacza dla niego spaloną żarówkę. Podobnie, gdy w naszym samochodzie jest obecny komputer pokładowy. W razie jakichkolwiek wątpliwości zalecamy skonsultowanie swoich zakupów z pracownikami sprawdzonych punktów sprzedaży. Do ich dyspozycji są specjalistyczne katalogi ułatwiające dobór wiązek przygotowane przez ich producentów.

Czy po instalacji wiązki z modułem będę musiał odwiedzić autoryzowany serwis?

Nie we wszystkich przypadkach jest to konieczne, lecz czasami trzeba to zrobić. Chodzi przede wszystkim o posiadaczy pojazdów, w których zastosowano wiązkę dedykowaną. Niektóre z nich - mówiąc najprościej - mogą wymagać zestrojenia z komputerem pokładowym lub po prostu aktywacji dedykowanego modułu haka. Zabiegu tego może dokonać albo autoryzowany serwis, albo specjalistyczny warsztat posiadający odpowiednie oprogramowanie. Czasami może chodzić jedynie o aktywację/wyregulowanie tylko niektórych funkcji, np. fabrycznych czujników parkowania czy systemu stabilizacji toru jazdy przyczepy.

Boli Cię od tego głowa? Spokojnie - pomożemy Ci w wyborze haka holowniczego i odpowiedniej wiązki.

Jeśli szukasz haka holowniczego to w naszym sklepie znajdziesz hak z dopasowaną już wiązką elektryczną w zakładce Akcesoria na stronie produktowej z hakiem. Staramy się rzetelnie dopasowywać wiązki do haków i tam, gdzie moduł nie jest niezbędny znajdziesz tańsze rozwiązanie w postaci zwykłej wiązki elektrycznej.

Przykład haka holowniczego, który WYMAGA wiązki z modułem to VW Passat B7: https://www.dobrehaki.pl/hak-holowniczy-vw-passat-b7-2010-2014-p-2459.html - Zwróc uwagę na zakładkę Akcesoria, są tam tylko wiązki z modułem do haka.

Przykład haka holowniczego, który NIE WYMAGA wiązki z modułem to VW Passat B5: https://www.dobrehaki.pl/hak-holowniczy-vw-passat-kombi-1997-2005-b5-p-2447.html - Zwróc uwagę na zakładkę Akcesoria, są tam tylko tańsze wiązki bez żadnego modułu do haka.

Potrzebujesz dobry moduł haka holowniczego i wiązkę na już?

Spokojna głowa, mamy szeroki wybór i dobre stany magazynowe. Bardzo dobre wiązki elektryczne z modułem np. Quasar znajdziesz w naszym sklepie tutaj: https://www.dobrehaki.pl/uniwersalne-wiazki-haka-c-1961.html

W przypadku pytań, jesteśmy do dyspozycji. Z holowniczym pozdrowieniem,
Team DobreHaki.pl

Komentarze (1)
witam 21-07-2018 13:13:03
mam renault grand scenic 1.5 dci z 2006 r po zamontowaniu haka z wiązką bez modułu , siał mi alternator spalone szczotki i bezpiecznik , za czoł mocno grzać mi się mocno silnik 5 kresek na liczniku co nie idzie wysiedzieć w kabinie gorąco jest .auto zaczyna się psuć nie włańcza się nawiew na chłodnicę . to wszystko zaczeło się dziać po wpięciu wiązki haka bez modułu . . Czy to wszystko przez to że nie mam modułu ? może ktoś pomoże mi w tym problemie .
Odpowiedź sklepu:To raczej zbieg okoliczności, warto sprawdzić czujnik temperatury - być może to on jest przyczyną nie działania wentylatora chłodnicy.

Przejdź do strony głównej
Zadzwoń